Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

KMO Niutonki

 

1.    16/17

            W tym roku szkolnym do Klubu Młodego Odkrywce "Niutonki" dołączyła spora grupa uczniów z klasy Ia. Na pierwszym spotkaniu integrowali się oni z "Niutonkami" z klasy 2c, śmiechu było co niemiara, ale zdecydowanie wszystkim podobały się portrety rysowane na kolporterze.

Z dobrymi humorami cały zespół wyszedł na plac przy szkole robić bańki mydlane.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

9.

            Nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu konkursu dla Klubów Młodego Odkrywcy, chcących wziąć udział w XX Pikniku Naukowym!

Kluby, które przeszły do II etapu konkursu:

1. Nucleus z Krakowa

2. Trząśnięte probówki z Korfantowa

3. Szperacze z Korfantowa

4. Elektron z Witulina

5. Śląscy Odkrywcy z Rudy Śląskiej

6. Klub Odkrywców z Wicka

7. Przystanek Odkrywców z Mysiadła

8. Niutonki z Kańczugi

9. Żabki Kartezjusza z Opola


Gratulujemy!

 

A to nasza praca przygotowana na XX Piknik Naukowy >>>>

 

 

8.

            Skrobia, czyli polisacharyd pod wpływem jodyny (roztworu w kolorze pomarańczowym) barwi się na ciemnogranatowo.

I właśnie takie mieliśmy zadanie - wykryć skrobię w produktach spożywczych.

            Po bardzo wnikliwych analizach przyszedł czas na niespodziankę i sporo śmiechu.

Do kilku kropel jodyny dodawaliśmy roztworu witaminy C, do momentu aż sie odbarwiła. Tak przygotowaną cieczą wykonaliśmy niewidoczne napisy. Kartkę z tekstem wręczaliśmy innej osobie. Aby rozszyfrować ukryty napis należało go przemyć wodą utlenioną.

 

 

 

7.

Zajęcia rozpoczęliśmy przygotowaniem pasty dla słonia.

            Do perhydrolu, czyli 30% wody utlenionej wsypaliśmy dwuchromian potasu i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Jest to doświadczenie, które lubimy wykonywać i chcieliśmy je koniecznie pokazać młodszym Klubowiczom. Były ono wcześniej zupełnie nie planowane na te zajęcia. I właśnie takie działania na spotkaniach KMO lubimy najbardziej...

A później...

            Sprawdzaliśmy odkrycie Bernulliego, czy w szybko poruszającym się strumieniu powietrza ciśnienie jest mniejsze? Przy tych rozważaniach zrobiliśmy konkurs, kto z nas ma "większą pojemność płuc"?

Ewelina wygrywała ze wszystkimi :)

            Sprawdziliśmy również jak zachowa się balon na łożu Fakira i ile kilogramów udźwignie?

            W drugiej części spotkania całą uwagę poświęciliśmy hipokotylowi.

Hipokotyl namorzynowy to nasiona niektórych drzew w krajach tropikalnych, które mają zdumiewające właściwości.

1. W wodzie o dużym zasoleniu pływają poziomo (i mogą tak pływać wiele miesięcy).

2. W wodzie o małym zasoleniu pływają pionowo ( i wówczas zapuszczają korzenie).

            Na koniec sprawdziliśmy ciśnienie turgonowe- takie ciśnienie cieczy przywracające pierwotny kształt kanałom międzykomórkowym i komórkom w roślinach.

 

 

 

6.

Ile płynu można zmieścić w jednorazowej pielusze? To zadanie jakie otrzymaliśmy na kolejnym spotkaniu.

Rozetnij pieluchę nad kartką. Oddziel proszek ze środka pieluchy od pozostałych części (papierowej, materiałowej i waty). Proszek przesyp do kubka i dodawaj do niego porcjami określone ilości wody (np. po 5 lub 10 ml).Po dodaniu każdej porcji odczekaj chwilę i sprawdź kawałkiem ręcznika papierowego, czy proszek jest mokry. Zapisuj, ile wody wlewasz. Skończ dodawanie wody w momencie, kiedy proszek przestanie ją chłonąć.

Wykonaj analogiczny eksperyment z użyciem innego, wybranego przez ciebie płynu (np. soku, herbaty, octu, atramentu, napoju gazowanego, wody z solą). Porównaj zawartość pieluch różnych producentów. Która zawiera najwięcej proszku? Czy proszki z pieluch różnych producentów różnią się między sobą? Czy chłoną tyle samo wody?

 

 

5.

Pani podzieliła nas na grupy dwu i trzyosobowe i mamy super zadanie! Zrobić zdjęcie pleneru z nami w tle. Trzeba na nim ukazać ruch i emocje, a przede wszystkim piękno jesieni.

Na spotkaniu KMO będziemy z tego zdjęcia robić puzzle wykorzystując patyczki do lodów.

 

 

4.

W środę 21 października odwiedziła nas kolejny raz Pani Anna Leśniewska, dziennikarka Radia Rzeszów. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak wyizolować DNA z cebuli. Wywiad wyemitowany został w niedzielę 8 listopada, w czasie programu "Kolorowy Mikrofon Radia Rzeszów".

>>>>

 

3.

Przed Klubowiczami wielkie zadanie - budowa auta o silniku odrzutowym.

            Każda grupa otrzymała karton po mleku, trzy balony, patyki do szaszłyków, plastikowe nakrętki, klej silikonowy, cztery gumki recepturki, kilka rurek do picia i kolorową kartkę papieru. Po czym zaczęły się prawdziwe emocje, braliśmy pod uwagę opływowy kształt auta, tarcie, zjawisko odrzutu, a także wygląd naszych aut. Wszyscy chcieli wygrać.

Na linii startu były niesamowite emocje...

Wygrała drużyna w składzie: Kuba, Kacper, Wiktor i Krzysiek!!!

Zwycięzcom GRATULUJEMY!

 

 

2.

W czwartek 24 września odwiedziła nas Pani Anna Leśniewska, dziennikarka Radia Rzeszów. Rozmawiała z nami o spotkaniach Klubów Młodych Odkrywców, o naszych zainteresowaniach i osiągnięciach.

Wywiad wyemitowany został w niedzielę 27 września, w czasie programu "Kolorowy Mikrofon Radia Rzeszów".

Zapraszamy do jego wysłuchania. >>>>

 

1.

Na pierwszym spotkaniu w tym roku szkolnym mieliśmy zbudować  przy użyciu słomek do picia i zszywek "coś" co będzie mogło współpracować z piłką tenisową. Oczywiście miało zadziałać i miało mieć oryginalną nazwę. Pracowaliśmy w parach, a konkurs wygrali Hubert i Romek ze swoim "tłoszyczkiem":)

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9.

Nasz Klub został zaproszony na I Piknik Naukowy w Krakowie.

Przygotowaliśmy trzy doświadczenia:

1. Chemiczny kameleon,

2. Lampę lawę,

3. Zegar jodowy.

Wyjeżdżamy 28 kwietnia! Po naszych zmaganiach na Pikniku będziemy relaksować się przy wspólnym ognisku dla wszystkich Klubów.

Zaplanowaliśmy również pobyt w Krakowie następnego dnia. W planie mamy odwiedzić Ogród doświadczeń, Wawel, Rynek i przede wszystkim Park Wodny.

 

 

 

8.

Poniżej fotorelacja z konkursu na najwyższą wieżę :). Do dyspozycji mieliśmy 20 makaronów, kawałki taśmy i nitki oraz piankę.

Zwyciężyli Ewelina z Kubą. Gratulujemy!!!

 

 

 

7.

Na Pikniku Naukowym w Warszawie robiliśmy po raz pierwszy papier czerpany. Teraz chcieliśmy sprawdzić czy podołamy sami takiemu zadaniu.? Monika, Karolina i Dawid zrobili ramki do czerpania papieru, a Wiktor przy pomocy pani przymocowali do ramek firanki. Od początku spotkania wszyscy zawzięcie rozrywaliśmy opakowania po jajkach i robiliśmy z nich "masę". Głównym operatorem miksera został Kuba :). Na zdjętych z formy papierach malowaliśmy świąteczne motywy i ozdabialiśmy je brokatem. Już nie możemy się doczekać jak będą wyglądać nasze kartki po wyschnięciu...

 

 

 

6.

Dzisiejsze spotkanie ćwiczyło nasze myślenie wertykalne, horyzontalne i w bok. Rozwiązywaliśmy zagadki, ale z wychodzeniem poza ramy było baaardzo trudno. Zamieniliśmy się również w detektywów przy zagadce kryminalnej. Próbowaliśmy ustalić czy milioner został otruty, czy też zamordowany? Mając do dyspozycji kubki z wodą z morza, z basenu i "próbkę z płuc" denata, wagę, świeczki, zapałki, łyżki, paski uniwersalne, cukierniczkę z cukrem badaliśmy przyczynę śmierci biznesmena. Zadanie to sprawiło nam wiele trudności, ale dzięki Kubie Kuźniarowi byliśmy blisko prawdy. Zabrakło nam cierpliwości i pewności siebie...

 

 

 

 

5.

Zdjęcia z III Forum KMO, które odbyło się 14 i 15 listopada w Centrum Nauki KOPERNIK. Opiekunowie szkolnych Klubów Młodych Odkrywców Agata Głowaty i Anna Zając wysłuchały prelekcji wielu znamienitych gości, wzięły udział w wybranych warsztatach i panelach dyskusyjnych. Obejrzały zdjęcia z zakończonych projektów, a przede wszystkim przywiozły sporo wrażeń i pomysłów na kolejne zajęcia i spotkania klubowiczów.

 

           

 

4.

            Po sierpniowym spotkaniu opiekunów Klubów dostaliśmy pudełko forum3 Box, czyli pudełko z energią. Również z wielką energią pracowaliśmy na zajęciach przeprowadzając 7 ciekawych doświadczeń. Oczywiście szukaliśmy dodatkowych rozwiązań, ale i tak jedna grupa poczuła niedosyt i postanowiła wykorzystać inne pudełeczko i przygotowała roztwór, za pomocą którego wyhodują kryształy. Ciekawe co im wyrośnie?

 

           

3.

            Niutonki eksperymentują szukając pomysłu jak zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody? Jak je pokonać, a może jak wykorzystać? Uczniowie przeprowadzili szereg doświadczeń zmniejszając i zwiększając napięcie powierzchniowe cieczy. Zrobiliśmy również konkurs na największą liczbę kropel umieszczoną na złotówce. Bezkonkurencyjna okazała się Paulina Kaniuch :).

Dodatkowo zrobiliśmy dwa efektowne doświadczenia "Lokomotywa" i "Pasta dla słonia".

 

 

 

2.

            Postanowiliśmy sprawdzić gęstość cieczy nie mieszających się. Przynieśliśmy więc na zajęcia: miód, olej, płyn do mycia naczyń, atrament, lód i ocet. Tylko Weronika nie miała oleju bo zalał jej wszystkie książki i zeszyty w plecaku:). Doświadczenia były tak kolorowe, że nie mieliśmy sumienia wylać powstałych mieszanin i jeszcze kilka dni cieszyły nasze oczy.

Podpatrzyliśmy również działania młodych adeptów KMO "Atomki", eksperymentujących od września w naszej szkole pod okiem Pani Agaty Głowaty. I ich tropem zrobiliśmy sporo przestrzennych baniek mydlanych.

Wykorzystaliśmy również zdobyty przez panią Zając jod i sprawdziliśmy szybko zachodzącą sublimację i zarazem resublimację.

 

1. Gigantyczne bańki mydlane

            Po raz pierwszy w tym roku Klubowicze spotkali się, aby sprawdzić swoje siły przy "robieniu" baniek mydlanych. Efekt nie był zadziwiający, ale mamy pomysły jak udoskonalić płyn i powtórzymy zadanie na wiosnę.